BIELE BLATO OSLÁVILO JUBILEUM: 150 ROKOV OD ZAKLADANIA OSADY, jednej z najšpecifickejších v európe po obyvateľstve a kultúre

Sviatok spoločenstva a trvalosti

Minulého víkenda Bieloblatčania a Bieloblatčanky oslávili svoj veľký a pozoruhodný jubileum: 150 rokov v tejto osade spolunažívajú Slováci, Nemci, Bulhary, Maďari a mnohé nacionálne menšiny. Obyvatelia tohto mesta to oslávili trojdňovím kultúrno-umeleckým programom, v ktorom účinkovali folkloristi, sólisti, speváci a tanečníci.
Prvý večer (piatok 12. augusta) program bol prispôsobený mladšej populácie, a tak boli zorganizované party pre mladých pod hviezdami. Taktiež mladí chalpci hrali futbol.

1-2
V sobotu 13. augusta návštevníci mali príležitosť pozrieť si umelecké výstavy s dôrazom na hospodárske aktivity a etno dedičstvo tejto osady. Po výstavach bol zorganizovaný obed pre všetkých Bieloblatčanov a ich hosťov.
Nedeľa bola venovaná otvoreniu pamätníka, teda priestoru v ktorom sa nachádzajú skulptúry, ktoré vznikli ako výsledok pamätania a žiadosti občanov zachovať pamiatku na to, ako vznikalo Biele Blato, jedno z najneobičajnejších osád, nielen v Banáte ale v celom štáte.
Bieloblatčania boli svedkami aj takzvaného uličného performansu, v ktorom vizuálne a naratívne ukázali na to, ako prichádzali predkovia do tejto dedinky, ktorú založili akoby na ostrove, keďže je Biele Blato z troch strán obkolené vodou: riekou Tisou, Cárskou barou a mnohopocetnými ribníkmi.

1-3
V záverečnej časti toho performansu predseda Rady Miestneho spoločenstva Miroslav Markuš pripomenul, že spoločenstvo je bieloblatským úspechom v minulosti, a pokračuje ním byť.
-Dnes, tuná zoskupený, prejavujeme úctu nejakému inému času. Ale, rovnako tak, rozmýšľame o budúcnosti, o čase ktorý prichádza. A ten čas nemôžeme zastaviť, my sme aktéry niečoho, čo sa nedá uchytiť. Niečoho čo sa nazýva životom. Aký to život bude závisí od nás – povedal na začiatku svojho prejavu.

1-4
150 rokov, je to pre niekoho krátky period, ale pre Bieloblatčanov je v tom periode akumulované mnoho skúsenosti. Okolnosti, historické a topo-geografické, dajú im právo hovoriť, že tu, na bieloblatskej pôde, 150 rokov je mnoho času.
– V tom periode, keď štáty boli vytvárané mečom a na silu, naší predkovia urobili veľký krok dopredu. Už vtedy vedeli, že ich existencia na tejto chudobnej zemy vo veľkej miere závisí od toho či budú spolunažívať v pokoji. Od ich rozumenia toho, čo dnes nazývame toleranciou, máme to, na čo sme všetci hrdí. Mozoľnaté ruky, vytrvalosť a starosť o tích, ktorí na životné javisko vystúpia po nás sú hlavné princípy Blieloblatčanov. Všetká životná filozofia je zoskupená v tom princípe. Pravda, morálne princípy boli a budú najdôležitejšie pre nás – uviedol Markuš.

1-5
Žijú obyvatelia tejto osady z trochu úrodnej pôdy, trstiny a ribníka. Nie je ľahko urobiť svoju úlohu v takých chudobných podmienkách, ale v Bielom Blate sa to dá. Im sa to darí. Skromní ľudia žijú na malom priestore a nikdy sa nevzdali svojho miesta na tom malom ostrove.
Po jeho prejave, Dušan Šijan, náčelník Stredobanát- skeho okresu, slávnostne otvoril priestor na ktorom sú postavené sochy Zuzany, Šaniku a Danča.
Je to jedna pekná rozprávka, ktorá trvá bez ohľadu na všetky okolnosti v ktorých žijeme. Bieloblatčania, však, do sveta poslali vzácny odkaz: Svet je jeden a nedá sa podeliť, a my vytrváme a nebudeme sa podieľať.

AKO V PARALELNOM SVETE
-Mnohí hovoria o nás, že sa nachádzajú v nejakom paralelnom svete rozlišnom od toho, z ktorého k nám prichádzajú. Práve taký dojem nás činí specifickým a jedinečným: vytreli sme bariéry. Vytvorili sme novú náciu v nácie a predsa sme si zachovali svoje jazyky, obyčaje a kultúru. Nech tak zostane aj v budúcnosti. Vám, ktorí toto naše jubileum zveličujete, poďakúvam od srdca a prajem, aby sa naše princípy prekreslili na vaše – uzavrel predseda Rady Miestneho spoločnestva.

Milan Nedeljkov