Ediţia a 58-a a Marelui Festival de Folclor al Românilor din Voivodina

Marelui premiu: S.C.A. „Steaua“ – Ovcea

Ediţia a 58-a a Marelui Festival de Folclor al Românilor din Voivodina, s-a desfăşurat în perioada 23 – 25 august, la Ovcea, reunind, în cele trei zile de festival, interpreţi solişti vocali şi instrumentişti, coruri, grupuri vocale, orchestre şi tarafuri, precum şi numeroase formaţii de dansuri, din Voivodina şi din România. Ultima seară a Marelui Festival de Folclor al Românilor din Voivodina, s-a încheiat prin decernarea premiilor.

slika za tekst 1 Grupul vocal din Ecica
Cei mai buni debutanţi
Solişti vocali: Valentina Secheşan, Petrovasâla, Adonis Voin , Coştei
Solişti instrumentişti: Denis Lupşor, vioară, Ecica
Diplomă specială pentru conservarea tradiţiilor româneşti: Gheorghe Murgu, clarinet, Alibunar
Solişti vocali
Premiul I: Andreea Şoşdean – Uzdin
Premiul II: Marina Jurca – Vârşeţ
Premiul III: Gabriela Petrovici – Torac
Diplomă specială pentru conservarea tradiţiilor româneşti: Lorena Ioanovici – Sân Mihai Gabriela Petrovici – Satu Nou, Nataşa Angelcovici – Ovcea, Eugenia Prodan – Coștei
Solişti instrumentişti:
Premiul I: Sebastian Bogdan – acordeon – Satu Nou
Premiul II:Victor Radu – vioară – Ecica
Premiul III: Adrian Bugar – vioară – Ecica
Tarafuri:
Premiul I: Taraful C.C. „Doina“ – Uzdin
Premiul II: Taraful S.C.A. „Armonia“ – Petrovasâla
Premiul III: Taraful S.C.A. „Ion Creangă“ – Doloave
Formaţii orchestrale:
Premiul I: S.C.A. „Steaua“ – Ovcea,
Premiul II: S.C.A. „Ştefan Ştefu“ – Ecica,
Premiul III: Orchestra „Lyra“ a A.C.R. „Bocăluţ“
Diplomă specială pentru conservarea tradiţiilor româneşti: S.C.A. „Veselia“ – Glogoni
Formaţii de dansuri (stilizate):
Premiul I: S.C.A. „Dr. Radu Flora“ – Satu Nou / C.C. „Doina“ – Uzdin
Premiul II: S.C.A. „Armonia“ – Petrovasâla / .C.A. „Mihai Eminescu“ – Coştei
Premiul III: S.C.A. „Paia Marganovici“ – Deliblata /
B.O.R. „Sf. Gheorghe“ – Uzdin
S.C.A. „Veselia“ – Glogoni
Diplomă specială pentru conservarea tradiţiilor româneşti: S.C.A. „Lumina“ – Iancaid Centrul Artei Populare  – Nicolinţ
Formaţii de dansuri (tradiţionale)
Premiul I: S.C.A. „Steaua“ – Ovcea / “Casa Tineretului“ – Sân Mihai
Premiul II: S.C.A. „Nicolae Bălcescu“ – Bariţe
Premiul III: A.C.R. „Bocăluţ“ – Torac / S.C.A. „Ion Creangă“ – Doloave
Formaţii corale:
Premiul I: S.C.A. „Steaua“ – Ovcea / A.C.R. „Bocăluţ“ – Torac
Premiul II: Corul feminin al B.O.R. „Sf. Gheorghe“ – Uzdin
Premiul III: Corul bărbătesc al B.O.R. „Sf. Gheorghe“ – Uzdin
Grupuri vocale
Premiul I: S.C.A. „Ştefan Ştefu“ – Ecica
Premiul II: S.C.A. „Mihai Eminescu“ – Coştei
Premiul III: S.C.A. „Frăţie şi Unitate“ – Sărcia
S.C.A. „Maramorac“ – Maramorac
MARELE PREMIU:
S.C.A. „Steaua“ – Ovcea

FacebookTwitter