Kurkuma

Piše: Ljiljana Bailović

Kurkuma je trenutno svetski hit – namirnica broj 1 na listama magazina koji promovišu obrasce zdravog života i dele savete za lepotu i dug život. Ovo čudo od biljke potiče iz južne Azije, pripada porodici đumbira, a u čovekovom organizmu čisti i popravlja sve redom – disajne puteve, krv, jetru, creva, mentalne sklopove, zube, održava emotivnu ravnotežu, otklanja menstrualne tegobe i efikasno deluje protiv reumatskih oboljenja, a ima i druga lekovita svojstva (ne mogu svega odjednom da se setim).
Jednom sam (bogme, bilo je to još krajem 20. veka) lektorisala knjigu sa savetima za makrobiotičku ishranu. Autorka je važila za velikog eksperta u toj oblasti, imala je i svoju ordinaciju u Holivudu, a bila je, eto, naše gore list. Ali, ne mogu da kažem da sam baš dobro razumela njenu nauku. S jedne strane se zalagala za princip da je autohtona hrana svakog podneblja uvek najbolja za zdrav život domicilnog stanovništva (što bi rekla i moja komšinica: „Ova naša domaća slanina uopšte nije masna!”). S druge strane, šitake pečurke, tofu i soja sos bili su u osnovi svih njenih preporuka. Ali – ko sam ja da se mešam u holivudsku ideologiju zdravog života…
Kad je moja prababa bila mlada, važilo je: „Lepa, pa debela ko pećka” (što je, u stvari, bilo racionalno, jer antibiotika nije bilo i kosila je tuberkuloza, koju zovu i bolest mršavosti, slanina je imala lekovita svojstva). Posle se stvar potpuno preokrenula, u mom detinjstvu izbacili smo iz ishrane mast i puter i prešli na ulje i margarin. Danas imamo novi obrat: mast je u dobroj meri rehabilitovana, a pogotovo maslac, dok je margarin pao u duboku nemilost. Moja drugarica više neće da jede picu prelivenu kečapom (samo sirom i kajmakom). – Kečap ima mnogo šećera – objasnila mi je dok smo otvarale još jednu kutiju napolitanki…
Predstave o tome šta je dobro za čovekov organizam, menjaju se, naravno, u skladu sa novim saznanjima. A još više prema pomodnim trendovima (što je uvek povezano i sa tokovima novca). Ako margarin i kečap začine kurkumom, možda će ih uvrstiti i u makrobiotiku.