Lidl

Piše: Ljiljana Bailović

Pričala mi je komšinica koja je nekoliko godina radila u Izraelu, čuvala je decu u jednoj porodici: petkom se prazni frižider, izbacuje se sve što se u njemu zateklo da bi se složila nova, sveža hrana. – A meni žao, ona ruda tako fine salame jedva da je načeta. Od ovoliko hrane ja bih u Srbiji živela mesec dana. Ali, gazdarica ne dozvoljava, to je nekoliko dana stajalo otvoreno, gubi na kvalitetu, deca su mala, ne može, mora sveže…
Pa, da – kako bi drugačije u bogatim zemljama potrošnja mesa i mesnih prerađevina izašla na 80 kilograma po glavi (kod nas 60), nisu oni ješniji, nego probirljiviji. Tamo se ne podgrevaju ostaci nedeljnog ručka u naredna tri dana… Mislim da je i „Lidl” oklevao da dođe u Srbiju dok nije procenio da smo spremni da napustimu tu praksu. Nego – novi dan, nova kupovina, nove sveže namirnice.
I, jesmo li spremni da se odreknemo podgrevanja? Možda i jesmo, samo ne znam da li smo baš u prilici, platežno. Eto, kakve su gužve (guranja i ćuškanja) kamere zabeležile na otvaranju „Lidla” – zbog nešto jeftinije piletine. Čitala sam na internetu sve one zgražavajuće komentare, bože, kakva smo to mi zemlja kad se otimamo za tu „Lidlovu” piletinu, treba nas ukinuti, i sve u tom stilu. Ali, nismo mi gori od drugih (ni bolji), samo smo siromašni (a sirotinja udara ne samo u stomak, ponekad i u glavu).
Uostalom, evo i priče jedne stare i iskusne krojačice sa Gradnulice. Svake godine je po mesec dana provodila u Švajcarskoj – boravila je u nekoliko kuća svojih redovnih mušterija gde je odlazila „na preporuku”, da šije. Sve su to, kaže, bile gospodske kuće, ali nisu bacale posteljinu kad se istanji, izliže na sredini, šteta za tako lep damast. Ja to iskrojim, od tri čaršafa napravim dva, kao da su sad kupljeni! A šila sam i nove stvari, po modelima koje mi prikažu…
Nije mi rekla, a i ne verujem da su joj tražili da ušiva i etiketu Koko Šanel, na primer, dovoljno je bilo da liči…
P. S. Ona izraelska porodica najviše je volela kad se moja komšinica zaželi rezanaca sa makom i krompirom, pa napravi za sve. Nije bila plaćena za kuvanje, a i njihov meni bio je sasvim drugačiji, ali ova jela su im se dopala, bila su tako rustikalna…