NA ZÁKLADNEJ ŠKOLE bratsva jednoty V BIELOM BLATE OSLÁVILI SVETOVÝ DEŇ TOLERANCIE

Dovoľ druhému, aby sa rozlišoval od teba

Podľa svetove známej Wikpédie, ktorá sa nám stala prvou stránkou ktorú navštívime keď chceme preveriť si slovko alebo jeho znamenie, najdôležitejším slovníkom a enciklopédiou, tolerancia je spôsob myslenia a konania charakterizovaný znášanlivosťou, ktorá bráni potlačovaniu či odsudzovaniu názoru, postoja či konania, ktorý nie je zdieľané. Rovnako je i uznanie práva inej osoby na prejavenie vlastného názoru, postoja či konania v prípadoch, ktoré si takéto uznanie priamo nevyžadujú.


Teda, tolerancia sa nedá naučiť len z knihe. Trvá to rokami, semä tolerancie treba posadiť dieťaťu do hlávke vo veľmi mladom veku, avšak sa to semä nepríjme ak rodičia a priatelia nepraktizujú toleranciu a neukážu dieťaťu, že nie všetci sú tolerantní, ale by mali byť.
Na Základnej škole Bratstva jednoty v Bielom Blate praktizujú toleranciu každodenne, keďže v tejto osade spolunažívajú Slováci, Srbi, Maďari, Nemci, Bulhari, Rumúni… A dá sa vidieť, že si to dobre nacvičili!
– Keď sú hranice medzi rozlišnými narodnosťami tenšie a elastickejšie, jasné je, že je perspektíva toho spoločenstva istejšia. My sme toleranciu zdvihli na výšší stupeň. Hovoríme o živote na malom pristore, ktorý je vystavaný na princípe tolerancie a spolunažívania. My neveríme do toho, že sú rozličnosti, ktoré nás spajajú, pretože sa vtedy hovorí o jednej politickej fráze, ktorá sa používa pre nejaké iné ciele. My radšej povieme, že nás spajajú odtiene toho, podľa čoho sme možno podobní. Odtiene toho, čo sme stavali časom a namáhavou robotou – povedal riaditeľ ZŠ Bratstva Jednoty Milan Nedeljkov.


On uviedol pre naše noviny aj to, že verí a chce, aby tak rozmýšľali aj deti v škole. Hovorí, že sú v hre a spoločenstve všetci rovnakí a že treba deti učiť tak, aby rozumeli univerzálnému jazyku – jazyku hry.
– Preto chceme poslať veľmi jasný odkaz všetkym, ktorí nás počúvajú: podobní sme v mnohých segmentoch, ale najviac v tom, ktorý je najdôležitejší – ľudský! – uzavrel riaditeľ Nedeljkov.
Stranu pripravila: Suzana Kokavská