Sve naše pijace

Piše: Milena Bečejac

Prođe i taj dugi, dugi januar. Evo nas u februaru, ali kako mi se čini, besparica će i njega produžiti. Nekako se to najbolje vidi na pijaci. Nema više toliko ni prodavaca, ni kupaca… Malo je onih koji prodaju to što su sami proizveli, nakupaca je bilo i biće… Zrenjaninske pijace još žive svoj zimski san, makar to bilo i na plus 10 stepeni.
Godine 1954. je osnovana Uprava za pijace. Sada imamo javno preduzeće sličnog naziva, imamo i veliku, i malu, i pijacu na Bagljašu… Nema pijace u centru, u Tiršovoj, koju smo svi voleli, i na čijim tezgama je bilo svega, a sada samo uspomena…
Prema Stanojlovićevoj monografiji „Petrovgrad” (1938), nedeljni pazarni dani održavani su u pred kraj 19. veka, „petkom, nedeljom, kasnije utornikom, petkom i nedeljom”, pa potom utorkom, četvrtkom i subotom jer su trgovci nedelju želeli da posvete odmoru i svojim porodicama. U monografiji ima zanimljivih podataka – recimo, pre Prvog svetskog rata, za izlaganje zemljoradničke, zanatske i trgovačke robe, bila je rezervisana glavna ulica, Kralja Aleksandra, pa se tako ispred hotela na Županijskom trgu (Trg kralja Petra) prodavalo povrće, u Pupinovoj jaja, mleko i mlečni proizvodi, a u dr Miroslava Tirše živina i divljač.
Posle rata, oko 1926. godine, asfaltirana je za pijacu Cara Dušana ulica, ali je i dalje ostala podela gde se šta prodaje: kod gradske kuće i Daunove trgovinske radnje, bile su šeširdžije, ćurčije, papučari, ispred katoličkog parohijskog zdanja limari, obućari, češljari, u Ulici kralja Arsena, robu su prodavali lončari, čipkari… Bilo je i kioska za prodaju mesa, mleka, mlečnih proizvoda u Masarikovoj, živine u Tiršovoj, zelen, povrće i voće bili su na glavnoj pijaci, u Cara Dušana… Na Žitnom trgu bila su „kola sa hranom”, zanatlije su prodavale opanke, kožuhe, prodavci starudije u Ulici vojvode Bojovića… Bostan, grožđe i šljive na Obali kneza Mihaila. Na levoj strani Begeja, sveža riba… I mnogo toga još… A mesto za pijace određivale su gradske vlasti na otvorenim prostorima – ulicama i trgovima…
Sve je sada drugačije – jedino su pazarni dani i dalje utorak, četvrtak i subota…