Zimski prosek

Piše: Ljiljana Bailović

Ledeno doba koje nas je zatrefilo ove zime, glavna je tema svih razgovora, naročito jutarnjih. Gde je sad ono globalno otopljavanje, o kome se toliko govori!? Dobro bi mi došlo malo tog viška planetarne toplote. Umesto toga, vidim da zalet uzima nova mantra: da globalno otopljavanje zapravo donosi vremenske ekstreme, uključujući i ovako istrajne hladnoće. Pa gde onda otopljava? Samo duž ekvatora?
Nije to da ja odbacujem nauku i nalaze njenih istraživanja. Taman posla! Nauka stalno ispituje, proverava, meri, otvara pitanja i traga za odgovorima, proširuje opseg činjenica kojima čovečansko raspolaže, postavlja nove hipoteze koje će, u narednom periodu, preispitivati da bi ih dokazala i utvrdila, ili oborila. To je nauka, a mi smo, pak, sa svih strana zasuti lakim, brzopoteznim odgovorima, koji deluju kao bensedin i šire se kao moda, a trenutno su u modi „ekstremističke” prognoze (uostalom, to garantuje dobru prođu u medijima). Nego, nedavno me je iznenadila moja ćerka, vajkajući se kako je i ova zima skoro bez snega (ne računajući planine), dok je ona, iz svog detinjstva, upamtila snegovite zime – znaš kakav je, kaže, onda bio sneg, do kolena, sećaš se, a ne kao sad…
Vidiš ti to, a ja sam mislila da je samo u mom detinjstvu padao sneg do kolena, dok se posle sve promenilo. Kad ono – i u njenom detinjstvu je bilo sve isto kao i u mom, mada sam ja drugačije upamtila – ciklične klimatske promene u ritmu sećanja, šta li…
Usrdno se, ipak, nadam da će ova tema biti sasvim „pase” u petak, kad ovaj broj lista dođe do čitalaca, jer će temperatura, tvrde prognostičari, biti trenutno nezamislivih plus osam, „u nekim mestima i plus 15”… I kad se, na kraju, sve sabere i oduzme, ispašće da je i ova zima bila „u granicama višegodišnjeg proseka”. Stvarno, koliko ste plina, uglja, drva, struje potrošili – iznad ili ispod zimskog proseka?